Czy warto zamieszkać w Jabłonnie? Sprawdź, zanim kupisz działkę, dom lub mieszkanie
Chcesz zmienić miejsce zamieszkania i zastanawiasz się m.in. czy warto zamieszkać w niewielkiej Jabłonnie? Poniżej informację, które powinny Cię zainteresować. Dowiedz się więcej na temat okolicy Jabłonny, dojazdów do Warszawy, infrastruktury, atrakcji i zdecyduj czy kupić tu działkę, dom lub mieszkanie.
Czy warto zamieszkać w Jabłonnie? Podstawowe informacje
Jabłonna jest dość dużą wsią, częścią powiatu legionowskiego, położoną tuż nad Wisłą. Dla wielu osób jej charakterystycznym punktem jest Pałac w Jabłonnie z okazałym, dużym parkiem, mijanym po lewej stronie podczas jazdy ul. Modlińską w kierunku północnym. Miejscowość wg danych GUS w 2019 zamieszkiwało 19 474 osób. Co istotne od 2016 liczba osób zameldowanych stale wzrasta (tzw. saldo migracji), co potwierdza, że dla wielu osób miejsce to jest coraz bardziej atrakcyjne do zamieszkania.
Jabłonna – lokalizacja, komunikacja, dojazd do Warszawy
Dojazd z najbardziej charakterystycznego miejsca w Jabłonnie to jest Pałacu, do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie bez korków zajmuje około pół godziny, a często i mniej. Wiele osób wybiera transport do stacji Metra Młociny, co zajmuje około kwadrans jazdy autem. Przez miejscowość przebiegają dwie ważne drogi: droga wojewódzka nr 630 (to ta w kierunku m.in. Nowego Dworu Mazowieckiego) oraz droga krajowa nr 61 przebiegająca przez Jezioro Zegrzyńskie a wcześniej, jadąc od strony Warszawy przez Legionowo. Jeśli chodzi o dojazd do stolicy koleją, najbliższa stacja PKP jest w Legionowie. Możemy skorzystać też z komunikacji miejskiej (linie 723, 731, 741) oraz komunikacji prywatnej (np. autobusy Translud).
Przedszkola w Jabłonnie
W gminie Jabłonna działa 15 placówek wychowanie przedszkolnego, z czego 11 stanowią przedszkola. Przedszkole Gminne mieści się na ul. Modlińskiej 103B.
Szkoły w gminie Jabłonna
W Jabłonnie jest 5 szkół podstawowych.
Jabłonna – ciekawostki
- Pałac w Jabłonnie był scenerią wielu planów filmowych. To tutaj nagrywano m.in. zdjęcia do takich filmów jak „Ojciec Mateusz”, „Ranczo”, „Marysia i Napoleon”, czy „Hans Kloss – Stawka większa niż śmierć” (w reż. Patryka Vegi).
- Pewnie nie jeden agent nieruchomości, czy deweloper zastanawiał się nieraz, dlaczego tuż przy ulicy, w głównym punkcie miejscowości, nieopodal Pałacu w Jabłonnie znajduje się ogromny niezabudowany nadal teren i właściwie „jak to jest możliwe”, że dotąd nic tu nie wybudowano? Otóż właścicielem działek o łącznej powierzchni 101 814 m kw. jest Skarb Państwa, użytkownikiem wieczystym Polska Akademia Nauk. Co ciekawe zwrotu działek (jak i Pałacu z parkiem) żąda przed sądem Herakliusz Jerzy Lubomirski – spadkobierca hrabiego Maurycego Potockiego.
- Wg Wikipedii w latach 60., 70. i 80. Jabłonna była uważana za najbogatszą miejscowość w kraju (!), za sprawą najliczniejszych tu obiektów szklarniowych, w których z powodzeniem uprawiano owoce, warzywa i kwiaty.
- Wiele osób ma problem z odmianą nazwy miejscowości. O tym, która odmiana jest prawidłowa – „w Jabłonnie” czy „w Jabłonnej” pisałem w jednym z wcześniejszych artykułów.
Atrakcje Jabłonny
W tej kwestii bez niespodzianek. Od lat najwięcej turystów przyciąga teren Pałacu z dużym parkiem. W miejsce to można dostać się od ul. Modlińskiej, ale coraz więcej osób przyjeżdża tu na rowerach, wjeżdżając do parku od strony Wisły, przez furtkę, wprost z wału przeciwpowodziowego.
Ceny działek w Jabłonnie
Ceny, po jakich właściciele wystawiają działki w Jabłonnie na sprzedaż są różne, w zależności od lokalizacji i kilku innych czynników. Jednym z nich który wydaje się mieć wpływ na wyższą cenę ofertową, jest położenie blisko lasu. Za takie działki sprzedający życzą sobie najwięcej. Stawki oscylują w granicach 300, niekiedy nawet więcej złotych (inna sprawa, że ofert takie często miesiącami spotkać można na portalach z ogłoszeniami, więc dla wielu kupujących nie jest to na tyle mocny argument, by odrzucić tańsze oferty w pobliskich miejscowościach, jak np. Wieliszew, czy Chotomów). Dużo działek oferowanych jest w cenach pomiędzy 150-250 zł, więc można założyć (uwzględniając podnoszenie cen ofertowych w celach negocjacyjnych), że faktyczna sprzedaż możliwa jest przy cenie niższe o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent. Wszystko jednak zależy indywidualnego przypadku, dokładnej lokalizacji, powierzchni, czy stanu działki.