Czy warto zamieszkać w Legionowie? Sprawdź, zanim kupisz działkę, dom lub mieszkanie

Chcesz zmienić miejsce zamieszkania i zastanawiasz się m.in. czy warto zamieszkać w Legionowie? Poniżej informację, które powinny Cię zainteresować. Dowiedz się więcej na temat okolicy, dojazdów do Warszawy, infrastruktury, atrakcji Legionowa i zdecyduj czy kupić tu działkę, dom lub mieszkanie.

Czy warto zamieszkać w Legionowie? Podstawowe informacje

Legionowo to miejscowość leżąca w województwie mazowieckim licząca około 54 tysiące mieszkańców. Miejscowość jest siedzibą powiatu legionowskiego. Zaliczane jest do miast aglomeracji Warszawskiej. Mieści się w stosunkowo niewielkiej odległości od centrum Warszawy. Przykładowo pokonanie około 25 km z Urzędu Miasta Legionowo do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zajmuje około pół godziny jazdy samochodem (bez korków, czyli nie w godzinach szczytu). Odległość od Zalewu Zegrzyńskiego to nieco ponad 7 km tj. kilkanaście minut jazdy autem (oczywiście również, gdy nie ma korków, co w słoneczne weekendy zdarza się dość rzadko). Być może głównie taka lokalizacja decyduje o tym, że wg danych GUS  Legionowo jest najbardziej zaludnionym miastem w Polsce.  Gęstość zaludnienia na dzień 1 stycznia 2019 wynosiła 3993 osób na km kwadratowy (drugim pod tym względem miastem, jest ponad dwukrotnie mniejszy Piastów w powiecie pruszkowskim, gdzie wskaźnik ten wynosi 3934 osoby). W skład powiatu legionowskiego wchodzi pięć gmin. Są to: Legionowo, Jabłonna, Wieliszew, Nieporęt i Serock.

Legionowo – lokalizacja, komunikacja, dojazd do Warszawy. Czy warto zamieszkać w Legionowie?

Legionowo to miasto bardzo dobrze skomunikowane z Warszawą. Mieszkańcy miasta, którzy nie posiadają własnego samochodu, do Warszawy dojechać mogą, korzystając z połączenia kolejowego oraz linii autobusowych. Część osób w drodze do pracy w stolicy przejeżdża przez nie tak dawno wybudowany most „Północny”, czyli Most Marii Skłodowskiej-Curie. Inni jadą do Mostu Grota-Roweckiego. Coraz więcej osób parkuje auto w pobliżu linii tramwajowej na warszawskim Tarchominie i jedzie tramwajem linii 2 do stacji metra Młociny. W godzinach szczytu ulica Modlińska czy Jagiellońska bywają zatłoczone, dlatego część osób, o ile lokalizacja ich domu jest dogodna, korzysta z połączeń kolejowych. Dojazd PKP bez przesiadek z Legionowa do Warszawy Gdańskiej zajmuje od kilkunastu minut do pół godziny, co bardzo uatrakcyjnia tę lokalizację w oczach osób pracujących lub uczących się w Warszawie.

Przedszkola w Legionowie

Legionowo posiada wiele przedszkoli miejskich, podobnie jak niepublicznych. Są tu też tzw. punkty przedszkolne. Ofertę edukacyjną w tym zakresie najlepiej rozpatrywać w odniesieniu do konkretnej lokalizacji, do której chcemy się przeprowadzić, a także indywidualnych szans na dostanie się do konkretnej placówki.

Szkoły w Legionowie

Jak nietrudno się domyślić, miasto o największym zagęszczeniu mieszkańców na km kwadratowy musi oferować im wystarczająco dobry dostęp do oferty edukacyjnej. Część uczniów korzysta też z możliwości edukacyjnych, jakie daje pobliska stolica. Są rodziny, które starają się łączyć wspólny dojazd do pracy i szkoły tym samym środkiem transportu.

Legionowo – atrakcje, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w Legionowie?

Na terenie Legionowa, znajduje się kilka ciekawych obiektów architektonicznych. To zabytkowe wille, które mogą być ciekawą atrakcją dla fanów architektury. Miasto znane jest też w całym kraju z Centrum Szkolenia Policji. Posiada również jedną najnowocześniejszych hal, w której odbywają się imprezy sportowe i inne widowiska.

Legionowo – ciekawostki

  • W Legionowie narodził się m.in. Mariusz Błaszczak, polityk i minister w rządzie PiS.
  • Pochodzi stąd również kontrowersyjny w niektórych kręgach ksiądz Wojciech Lemański.
  • W mieście tym pochowano znaną z serialu Klan Agnieszkę Kotulankę.
  • Legionowo to jedno z najmłodszych miast Polski. Pierwsze domy i linię kolejową zbudowano tu dopiero w 1877 roku.
  • Legionowo, co dla niektórych bywa zaskoczeniem, brało udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku.
  • Podczas IV Europejskiego Kongresu Samorządów Legionowo ogłoszono Najlepszym Miastem w Polsce. Kryterium było jednak zarządzanie pieniędzmi przez samorządy. Sama nagroda, jak i kryterium wzbudziły wiele kontrowersji wśród części mieszkańców, z których niektórzy uskarżali się na niedogodności życia codziennego np. brak miejsc do parkowania, rosnące zanieczyszczenie powietrza i kurczące się tereny zielone, a także na samym tytuł wyróżnienia, który był wg nich zbyt ogólny, czy wręcz mylący.

Ceny działek w Legionowie

Jak nietrudno się domyślić, ceny działek – i nie jest to domena wyłącznie rynku lokalnego – uzależnione są od wielu czynników. W 2019 roku na portalach trafiały się sporadycznie oferty z ceną za metr nieco ponad sto złotych. Na drugim biegunie były działki, których koszt oscylował w granicach 450-500 zł. Stosunkowo często natrafić można na oferty oscylujące w granicach 200-250 zł za m kw. Jedną z ważnych zmiennych jest tu odległość od szlaków komunikacyjnych. Mam tu na myśli stacje i przystanek kolejowy. Minęły już czasy, w których mała odległość od torów była utrapieniem. Pociągi są cichsze, a szybszy dojazd do pracy w stolicy rekompensuje inne niedogodności. Tradycyjnie droższe są działki budowlane – uzbrojone. Właściciele działek zlokalizowanych przy lesie wydają się często mieć zbyt wygórowane oczekiwania odnośnie do cen za metr kwadratowy w takich lokalizacjach, trafiają się więc „perełki”, w których ceny niczym nie odbiegają od średnich w lokalizacjach uważanych za bardziej prestiżowe w aglomeracji warszawskiej. Zapał sprzedających studzi często czas oczekiwania na klienta, który często szukając działki poprzez portale, zaznacza maksymalny poziom, jaki jest gotów zapłacić za metr działki, w efekcie czego „z automatu” ukrywane są malownicze działki i poszukujący nie mają wielkich szans, by się o nich dowiedzieć.