Czy warto zamieszkać w Olszewnicy? Sprawdź, zanim kupisz działkę, dom lub mieszkanie

Chcesz zmienić miejsce zamieszkania i zastanawiasz się m.in. czy warto zamieszkać w Olszewnicy Starej w Gminie Wieliszew? Poniżej informację, które mogą Cię zainteresować. Dowiedz się więcej na temat okolicy, dojazdów do Warszawy Olszewnicy i zdecyduj czy kupić tu działkę lub dom.

Czy warto zamieszkać w Olszewnicy? Podstawowe informacje

Olszewnica Stara to niewielka wieś położona w powiecie legionowskim w gminie Wieliszew. Wg spisu ludności w 2011 roku liczyła mniej niż ośmiuset mieszkańców. Dla osób planujących zakup działki w Olszewnicy dobrą informacją może być to że wieś ma instalację gazową i wodociągi. Olszewnica ma długą historię. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą aż z 1421 roku. Co dla niektórych poszukujących nowego miejsca do zamieszkania, miejscowość od trzech stron: północnej, południowej i wschodniej, graniczy z lasami.

Olszewnica – lokalizacja, dojazd do Warszawy

Dwie główne drogi jakie przecinają Olszewnicę, to bignąca północną częścią droga 631, którą dojedziemy zarówno do Nowego Dworu Mazowieckiego (co zajmie 15-20 min), jak i do Warszawy. W kierunku Chotomowa odchodzi od niej ul. Warszawska. Dojazd z Olszewnicy do PKIN zajmuje min pół godziny, przy założeniu, że nie jedziemy w godzinach szczytów. Połączenie kolejowe PKP z Olszewnicy do Warszawy – nie istnieje. Przynajmniej bezpośrednie. Najbliższa stacja PKP znajduje się natomiast w Chotomowie.
Warto wspomnieć że dojazd do Chotomowa możliwy jest prywatną linią autobusową Translud, jednak jest bezpłatny, bo opłacany z budżetu Urzędu Gminy Wieliszew.

Przedszkole i szkoła w Olszewnicy

W Olszewnicy znajduje się jedno przedszkole – Punkt Przedszkolny Publicznego Przedszkola w Janówku oraz szkoła podstawowa (tylko pierwsze 3 klasy). Obydwie placówki – szkoła i przedszkole w Olszewnicy działają pod tym samym adresem, na ul. Warszawskiej 40.

Olszewnica – ciekawostki

Wg Wikipedia “Dnia 20 sierpnia 1778 roku doszło do ważnego wydarzenia, a mianowicie do uwolnienia chłopów od poddaństwa i nadania im częściowych praw obywatelskich. Kontynuacją tych działań, mających na celu w głównej mierze wzrost efektywności pracy, ale i zarazem odciążenie chłopów, było wprowadzenie przez Poniatowskiego tzw. „rozporządzeń Wybickiego”. Wydarzenie oczynszowania odbyło się w Olszewnicy Starej 15 października 1778 roku[8]. Oczynszowanie było bardzo uroczyste i do Olszewnicy zjechało wielu znamienitych gości: Książę Stanisław Poniatowski, jego matka Apolonia, Józef Wybicki. O tym ważnym wydarzeniu pisali m.in. Ignacy Krasicki („Mości książę Poniatowski”), Stanisław Trembecki („Polanka” i „Polanka do księcia Stanisława Poniatowskiego”) i sam Józef Wybicki („Wiadomość z Olszewnicy”)”

Ceny działek w Olszewnicy

Ceny działek w Olszewnicy w ogłoszeniach oscylują w granicach 150 zł, przy czym trzeba pamiętać, że to ceny po po jakich działki w Olszewnicy są wystawiane na sprzedaż (niejako i najczęściej “życzeniowe”), Faktyczne cen sprzedaży są zapewne niższe.

(fot. zdjęcie poglądowe, źródło Pixabay)