Czy warto zamieszkać w Wieliszewie? Sprawdź, zanim kupisz działkę, dom lub mieszkanie
Chcesz zmienić miejsce zamieszkania i nie wiesz, czy warto zamieszkać w Wieliszewie? Poniżej informacje, które mogą Cię zainteresować. Dowiesz się więcej na temat okolicy, dojazdów do Warszawy, infrastruktury, atrakcyjności Wieliszewa pod kątem zakupu działki, domu lub mieszkania.
Czy warto zamieszkać w Wieliszewie? Podstawowe informacje
Wieliszew to niewielka wieś w powiecie legionowskim w gminie Wieliszew. Od północy granicą gminy jest rzeka Narew. Przez gminę przebiega droga wojewódzka nr 631 prowadząca m.in. nad Jezioro Zegrzyńskie. Całą gminę zamieszkuje nieco ponad 14 tys. mieszkańców (w 16 miejscowościach), z czego 3555 mieszka w samej wsi Wieliszew (stan na 2011 rok). Wg statystyk GUS od 2014 w gminie sukcesywnie przybywa osób zameldowanych na pobyt stały. Najstarsze znane zapisy dotyczące Wieliszewa pochodzą z 1254 roku.
Urząd Gminy Wieliszew zachwala na swojej stronie szlaki przygotowane dla rowerzystów “Wytyczono sieć tras rowerowych wzdłuż całej gminy w celu udostępnienia tych atrakcyjnych terenów turystyce rowerowej, a przy współpracy z sąsiednimi gminami poprowadzono sieć ścieżek łączących tereny powiatu legionowskiego z Warszawą i wchodzących w skład wojewódzkiej, krajowej a także międzynarodowej (EuroVelo) sieci tras rowerowych. Powstały w ten sposób ciąg turystyczny umożliwia wygodne i bezpieczne podróżowanie zarówno rowerzystom, jak i pieszym. Prawdziwą gratką dla miłośników dwóch kółek jest trasa przebiegająca północną granicą gminy – wałem ciągnącym się nad Narwią od zachodnich granic gminy (w pobliżu Nowego Dworu Maz.) i dalej nad Zalewem Zegrzyńskim od zapory w Dębem do Zegrza. Po drodze turyści mają okazję zobaczyć jedyne w swoim rodzaju łąki uroczyska Kępa Kikolska, odpocząć na plaży i skorzystać z kąpieliska nad Zalewem Zegrzyńskim oraz odwiedzić rezerwat storczyków na granicy z Zegrzem.“ Ta opcja na pewno ucieszy osoby lubiące spędzać czas na świeżym powietrzu.
Fani dwóch kółek wytyczyli na terenie gminy Wieliszewską Trasę Crossową. Ma ona długość 12,5 km, jej suma przewyższeń przekracza 200 m, więc należy liczyć się ze zmiennym, urozmaiconym tempem podczas jazdy. Jak wygląda taki przejazd trudniejszą trasą rowerowa, zobaczyć można na tym filmie.
Wieliszew – komunikacja, dojazd do Warszawy
Dojazd do centrum Warszawy samochodem, bez korków zajmuje około 40 minut. Ze stacji PKP Wieliszew możemy dojeżdżać również popularnymi liniami S3, S9. Do Nowego Dworu Mazowieckiego dojedziemy linią autobusową L11, a do Legionowa liniami L9 oraz L10.
Przedszkola w Wieliszewie
Rodzice małych dzieci mają do wyboru dla swoich pociech dwa przedszkola samorządowe.
Szkoły w Wieliszewie
W Wieliszewie mieszczą się dwie szkoły podstawowe.
Ciekawostki – Wieliszew
- Jak podaje Wikipedia, „Jedna z miejscowych legend głosi, iż przed wieloma wiekami, w miejscu dzisiejszego kościoła parafialnego, dobiła do brzegu tratwa z transportem ściętego drzewa. Flisacy, wdzięczni za pokonanie niezwykle niebezpiecznego odcinka rzeki, pełnego wirów, które wielokrotnie rozrywały powiązane w tratwy pnie drzew, ofiarowali cały jego transport na budowę kościoła”.
- Na przestrzeni dziejów właścicielem wsi był także ród Poniatowskich
- Część miejscowości gminnych takich jak Skrzeszew, Łajski, Komornica, Poddębie i Kałuszyn, stanowiło swojego czasu własność hrabiego Augusta Potockiego.
- W czasie wojny tereny te stanowiły ważny strategiczny teren obrony przed wojskami niemieckimi zmierzającymi do Warszawy od północy. Linią graniczną była rzeka Narew. Na cmentarzu parafii w Wieliszewie pochowano około 300 żołnierzy, którzy bronili przeprawy przez Bugo-Narew pod Dębem.
- W 1986 roku uruchomiono tu Zakład Wodociągu Północnego, pokrywający 1/3 zapotrzebowania stolicy na wodę pitną.
Ceny działek – Wieliszew
Najwięcej działek na terenie gminy Wieliszew oferowanych jest w cenie pomiędzy 100 a 200 zł za metr kwadratowy, przy czym większość ofert wydaje się nie przekraczać 150PLN za metr kw.
Uczciwie należy dodać, że duży wpływ na ceny działek w Wieliszewie (i nie tylko w Wieliszewie, oraz nie tylko działek) miałoby zrealizowanie planów budowy jednego z wariantów przebiegu linii kolejowej nr 20 do CPK (Centralnego Portu Komunikacyjnego).