Sprzedam działkę w Jabłonnie czy w Jabłonnej? Jak się odmienia słowo Jabłonna

Ci, którzy chcą sprzedać, działkę najpewniej tam mieszkają i znają odpowiedź na pytanie, jak odmienia się słowo Jabłonna? Czasem problem z odmianą mają chcący kupić nieruchomość – no właśnie, w Jabłonnie czy w Jabłonnej? Poniżej odpowiedź i prawidłowa odmiana słowa Jabłonna.

W Jabłonnie czy w Jabonnej? Prawidłowa odmiana

Jeśli rozważasz zakup nieruchomości, a nie wiesz, czy np. chcesz kupić działkę w Jabłonnie, czy w Jabłonnej, to ten artykuł, choć nie do końca współgra tematyką strony, na pewno jest dla Ciebie. Jeśli sprzedajesz działkę, to raczej bez zawahania się powiesz, czy napiszesz, „sprzedam działkę w Jabłonnie” – i dobrze, bo jest to forma prawidłowa. Poniżej cała deklinacja tego słowa.

Jabłonna. Odmiana przez przypadki

  • Mianownik (kto? co?): Jabłonna
  • Dopełniacz (kogo? czego?): Jabłonny
  • Celownik (komu? czemu?): Jabłonnie – więc i „w Jabłonnie”, „sprzedam/kupię działkę w Jabłonnie
  • Biernik (kogo? co?): Jabłonnę
  • Narzędnik (z kim? z czym?): Jabłonną
  • Miejscownik (o kim? o czym?): Jabłonnie
  • Wołacz (hej!): Jabłonno

Uzasadnienie takiej, a nie innej odmiany nazwy tej – i kilku innych – miejscowości znajdziemy w felietionie Jana Miodka w Nauka Wrocław Nasze Miasto. 

Kto nie wierzy, może przeprowadzić prosty ten na oficjalnej stronie Jabłonny. Wystarczy wejść na Jablonna.pl i w prawym górnym rogu, w wyszukiwarce wpisać „jabłonnej”. Wyszukiwarka zwróci zero wyników. Diametralnie inaczej będzie po wpisaniu „Jabłonnie”.

Więc zapamiętajmy 2 rzeczy odnośnie także nieruchomości:

Sprzedam działkę w Jabłonnie

i

Kupię działkę w Jabłonnie

W tym drugim przypadku, nie zapomniej przeczytać Czy warto zamieszkać w Jabłonnie?