Czy warto zamieszkać w Rajszewie? Sprawdź, zanim kupisz działkę lub dom w okolicy
Chcesz zmienić miejsce zamieszkania i zastanawiasz się m.in. czy warto zamieszkać w Rajszewie koło Jabłonny? Poniżej informację, które Cię zainteresują. Dowiedz się więcej na temat okolicy, dojazdów do Warszawy, infrastruktury, atrakcji Rajszewa i zdecyduj czy kupić tu działkę, dom i tu zamieszkać.
Czy warto zamieszkać w Rajszewie? Podstawowe informacje
Rajszew to niewielka wieś położona tuż za Jabłonną. Jadąc w kierunku północnym ulicą Modlińską (droga wojewódzka nr 630), w stronę Nowego Dworu Mazowieckiego z kierunku Jabłonny najpierw miniemy las, a następnie po obu stronach mijać będziemy wieś, której położenie jest o tyle wyjątkowe, że gwarantuje i bliskość lasu i „możliwość uprawiania golfa” (o tym nieco więcej w dalszej części wpisu), a także relatywnie szybki dojazd do stolicy. Poniższe podstawowe informacje powinny pomóc Ci ocenić, czy warto zamieszkać w Rajszewie.
Rajszew – lokalizacja, komunikacja, dojazd do Warszawy
Dużą zaletą niewielkiej wsi Rajszew jest jej lokalizacja. Gdy nie ma korków, odległość do Pałacu Kultury i Nauki własnym autem powinniśmy pokonać w około pół godziny. Do Warszawy z Rajszewa dojedziemy zarówno główną drogą przecinającą miejscowość, czyli Modlińską, jak i ulicą Mazowiecką, która przechodzi w kierunku południowym w ulicę Wałową prowadzącą malowniczym lasem wprost do Jabłonny. Przy okazji tutaj przeczytać można, jak się odmienia słowo Jabłonna.
Dojazd autem do pobliskiego Legionowa, to około 10 minut, a do nieco dalej położonego Nowego Dworu Mazowieckiego niecały kwadrans. Jadąc do Legionowa skorzystać możemy z linii L41, która przejeżdża również przez Jabłonnę. Do DT Centrum w Warszawie dojedziemy z Rajszewa linią L6 należącą do prywatnego przewoźnika Translud.
Przedszkole i szkoła w Rajszewie
Pomimo tego, że Rajszew to miejscowość niewielka znajdziemy tu niepubliczne przedszkole językowe „Przy Lesie”. Jest umiejscowione tuż przy Modlińskiej i ma spory parking, więc dzieciaki można „podrzucić” np. po drodze do pracy. W tym samym budynku znajduje się również przedszkole i żłobek „Przyjaciele Sowy” oraz Szkoła Podstawowa Sapere Aude.
Na ukończeniu jest budowa nowego przedszkola i żłobka. Ich otwarcie zaplanowane jest na wrzesień 2020 roku.
Rajszew – ciekawostki
Według informacji opublikowanej na portalu Interia już w 2006 roku, pole golfowe w Rajszewie było pierwszym tego typu obiektem w Polsce (!). Jak wówczas pisano: “Gdy kilka lat temu w Rajszewie koło Warszawy otwarto pierwsze w Polsce pole golfowe, wszyscy szeroko otwierali oczy z niedowierzania. Ale pomysł szybko chwycił”.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi już z 1265. Tego oraz innych ciekawych informacji dotyczących historii wsi dowiadujemy z wywiadu z jednym z mieszkańców Rajszewa, który w całości przeczytać można tu >>>. Co ciekawe, w wywiadzie znajdziemy też „wątek niemiecki”, który jest dość interesujący, a dla niektórych może okazać się poniekąd szokujący… Warto doczytać.
Pole golfowe w Rajszewie jest na tyle charakterystycznym punktem okolicy, że niemal obowiązkowo pojawia się w każdej ofercie sprzedaży nieruchomości na tym terenie. Nieważne czy ogłoszenie dotyczy działki w Rajszewie, domu wolnostojącego, czy nieruchomości stłoczonych na niewielkim zamkniętym osiedlu. Autor niemal każdego ogłoszenia ma nadzieję, że skierowanie oferty do golfistów w magiczny sposób wpłynie na prestiż i podniesie popyt i cenę jego nieruchomości w oczach kupujących (choć w całej Polsce sport ten uprawie kilka do kilkunastu tysięcy osób, w tym jedynie 5300 graczy zrzeszonych).
Atrakcje Rajszewa
Jedną z większych zalet Rajszewa jest bliskość lasu. Korzystają z tego nie tylko grzybiarze w sezonie, ale też osoby uwielbiające piesze wędrówki, czy jazdę na rowerze. W pobliskim lesie można wygodnie pojeździć na rowerze dzięki szerokim ścieżkom i licznym dróżkom. Choć powierzchnia nie jest wielka, zawsze trasę biegu, czy jazdy rowerem przedłużyć można w kierunku wału przeciwpowodziowego, który również idealnie nadaje się na prozdrowotne wypady indywidualne, czy z rodziną. Po drodze podjechać można też na tzw. pumptrack w Skierdach. Wieś Skierdy graniczy bezpośrednio z wsią Rajszew, do tego stopnia, że trudno zauważyć jakąkolwiek granicę między nimi.
Rajszew posiada też własny i to niemały kościół. Rzymskokatolicka Parafia św. Andrzeja Boboli w Rajszewie udostępnia na swojej stronie dane zebrane podczas „kolędy”, zgodnie z którymi Rajszew zamieszkuje około 680 mieszkańców.
Ceny działek w Rajszewie
Ceny działek w Rajszewie są mocno zróżnicowane i dość subiektywnie ustalane przez sprzedających. Podejrzewam, że niektórzy z nich liczą, że to akurat ich nieruchomości zakupi osoba z pasją oddająca się grze w golfa. Inni dużą wagę podczas wyceniania przywiązują do lokalizacji nieopodal lasu. Choć Rajszew to wieś niewielka, w każdej chwili na portalach z nieruchomościami znajdziemy dość dużo ofert działek, czy domów. Można odnieść nawet wrażenie (niekorzystne dla ogółu sprzedających), że z jakiegoś powodu ludzie chcą zbyć ziemię, czy dom częściej niż w innych pobliskich miejscowościach. Może to być wrażenie mylne, gdyż niektóre oferty mają zawyżone ceny, co znajduje potwierdzenie w bardzo długim czasie, od jakiego są oferowane na serwisach z ogłoszeniami. Tym samym kilka ofert stale „krąży” po portalach wzmacniając zarazem owe wrażenie wśród wertujących oferty sprzedaży nieruchomości w Rajszewie.